У вересні 2018 року в житті громади Гадяцького району відбудеться важлива подія загальнодержавного значення – відзначення 360 річчя підписання Гадяцького трактату.  І на сьогодні це  документ надзвичайної ваги. Відомий історик В.Гарасимчук  назвав  Гадяцький трактат «величезним пам’ятником  козаччини». Саме на козацькій доблесті та мужності ми навчаємо нинішнє покоління жертовному служінню своїй Вітчизні. Історію треба вивчати і пам’ятати , бо всі знають -  хто не знає минулого, той не вартий майбутнього.

Святкування 360 – річчя підписання Гадяцького договору – чудова нагода нагадати про те, що перші кроки України до європейських цінностей були зроблені ще у ХVII столітті. Ця подія є важливим кроком в житті громади, сподіваємося, що вона стимулюватиме науково – пошукову краєзнавчу роботу в напрямку відтворення багатої історичної спадщини району, перетворення його в один із найцікавіших туристичних куточків України. Річниця підписання Гадяцького договору – це основа для патріотичного виховання молоді, поліпшення зв’язків з європейськими країнами.

Майбутній  захід – данина шани і вдячності славним синам козацької доби. Маємо на меті відзначити його на належному рівні, дбаючи про майбутнє, щоб  з часом нащадки не сказали словами Великого Кобзаря -  ми є «славних прадідів великих правнуки погані».

Зважаючи на значну роль та значення підписання Гадяцького договору на шляху державотворення України та входу до Європи, який було підписано 16 вересня 1658 року між гетьманом України Іваном Виговським і польським урядом, ініціюємо  відзначити  360 - річчя визначної історичної події на державному рівні.

А також звертаємося з проханням передбачити кошти на підготовчі заходи до ювілейної дати.

Додаток: історична довідка.

   

                                                                    Прийнято на 27 сесії Гадяцької

                                                                    районної ради  сьомого скликання

                                                                    10 листопада 2017 року

 

Історична довідка

«Роль та значення підписання Гадяцького договору на шляху державотворення України та входу до Європи»

 

« Ми  народжені у свободі, виховані у свободі,

і як вільні люди знову повертаємося до неї.

І готові умирати за неї разом з усією нашою вітчизною»

Ю. Немирич

 

Наш край має славну історію, на сторінках якої відобразилися і скіфські часи, козацька звитяга, життя і творчість родини Драгоманових, духовні надбання українського народу. Але історичною перлиною Гадяччини, звісно, є статус гетьманської столиці нашого міста.

XVII  століття є особливим періодом в історії нашої країни. Не лише тому , що це був час переможних визвольних війн, згубних союзів, втрати церковної автономії та кривавих міжусобиць. Це століття вирізняється поміж інших значною кількістю видатних, неординарних особистостей, хоробрих, мужніх, відчайдушних лицарів, справжніх патріотів. Звісно, що в цім славетнім ряду почесне місце належить Івану Виговському. Це саме він 16 вересня 1658 року підписав Гадяцький договір  з польським урядом.  Це програмний документ стратегічної важливості.

За його умовами Україна під назвою Велике князівство Руське входила із Польщею та Литвою до складу Речі Посполитої «як вільні до вільних і рівні до рівних». Територія Великого князівства Руського утворювалася у межах Київського, Брацлавського та Чернігівського воєводств.  

Цей документ започаткував євроінтеграційну складову зовнішньої політики України, народ якої відчув себе нацією.

Гетьман Іван Виговський та автор Гадяцьких угод- Юрій Немирич, спробували закріпити свободу і незалежність, закласти в Україні основи демократії на найвищому  для того часу  європейському рівні.

Основними положеннями угоди є - вимоги конфедеративного союзу, від якого лише один крок до повної державної незалежності України та перетворення її у європейську демократичну державу.

Це були намагання створити систему колективної безпеки у протистоянні з потенційним чи наявним ворогом. Проте, що загроза втрати державності була реальною, є розв'язання Москвою  Конотопської битви, яку українське козацтво блискуче  виграє.

359 років тому Українська держава мала шанс ствердити себе у Європі. Історик О.Путро відзначав: «Очевидним є те, що в разі вступу в силу Гадяцьких «пактів» Україна досягла б якісно нового рівня державності, остаточно прилучившись до європейської цивілізації».

Вдячні нащадки дбають за збереження славних сторінок історії рідного краю: на високому рівні було відзначено 350 - річчя підписання Гадяцького договору, облаштовано місце підписання трактату, третій рік поспіль відбувається фестиваль “Підкова козацької слави”, проведено цілий ряд науково - практичних конференцій за участю відомих істориків України, Польщі та Литви. 20 травня 2016 року у місті Гадяч на високому рівні пройшла Міжнародна конференція “Створення Міжнародного Конфедеративного Об’єднання та побудова Балтійсько - Чорноморської Конфедерації”. Чергова річниця підписання Гадяцького договору повинна бути використана як основа для патріотичного виховання молоді, поліпшення зв’язків з європейськими країнами.


Краєзнавець міста Гадяч                                                            К.П.Кулик

 

Начальник відділу культури

райдержадміністрації                                                                  Л.В.Труш